Potentiometer: shaft; single turn; 47kΩ; 500mW; ±20%; linear
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P16NP473MAB15
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: P16NP473MAB15
Product downloads
Specification for Potentiometer: shaft; single turn; 47kΩ; 500mW; ±20%; linear
| Mounting | soldered |
| Power | 1W |
| Resistance | 47kΩ |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Tolerance | ±20% |
| Leads | solder lugs |
| Panel cutout diameter | 10mm |
| Knob dimensions | Ø16x8mm |
| Kind of potentiometer | single turn |
| Type of potentiometer | shaft |
| Track material | cermet |
| Characteristics | linear |
| Temperature coefficient | 150ppm/°C |
| Electrical rotation angle | 270° |
| Potentiometer features | for industrial use, with knob |