Circuit breaker; 230VAC; Inom: 10A; Poles: 1; Charact: B; 10kA; IP20
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P1MB1PB10
Manufacturer: LOVATO ELECTRIC
Manufacturer code: P1MB1PB10
Specification for Circuit breaker; 230VAC; Inom: 10A; Poles: 1; Charact: B; 10kA; IP20
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Operating temperature | -40...70°C |
| IP rating | IP20 |
| Mechanical durability | 20000cycles |
| Current rating | 10A |
| Rated voltage | 230V AC |
| Characteristics | B |
| Conform to the norm | IEC/EN 60898, IEC/EN 60947-2 |
| Cross section of connecting wires | 1...35mm<sup>2</sup> |
| Type of protection | circuit breaker |
| Short circuit breaking capacity | 10kA |