Cable; DC 5,5/2,1 socket,DC 4,0/1,7 plug; straight; 0.5mm2; 0.5m
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P40-C21-T050-050BK
Manufacturer: WEST POL
Manufacturer code: P40-C21-T050-050BK
Product downloads
Specification for Cable; DC 5,5/2,1 socket,DC 4,0/1,7 plug; straight; 0.5mm2; 0.5m
| Max. operating current | 1.5A |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Number of cores | 2 |
| Wire insulation material | PVC |
| Cable length | 500mm |
| Rated voltage | 100V |
| Connector variant | straight |
| Type of connection cable | mains DC |
| Cable/adapter structure | DC 4,0/1,7 plug, DC 5,5/2,1 socket |
| Insulation colour | black |
| Length of metal part | 9mm |
| Shield structure | unshielded |
| Wire cross-section shape | flat |