Diode: TVS; 400W; 250V; 1.2A; unidirectional; ±5%; DO15; Ammo Pack
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
P4KE250A-1
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: P4KE250A
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 400W; 250V; 1.2A; unidirectional; ±5%; DO15; Ammo Pack
| Mounting | THT |
| Case | DO15 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 214V |
| Max. forward impulse current | 1.2A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 250V |
| Leakage current | 5µA |