Diode: TVS
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
P4KE56CA-DIO
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: P4KE56CA
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | THT |
| Case | DO15 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 47.8V |
| Max. forward impulse current | 5.4A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 56V |
| Leakage current | 5µA |