Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P4KE6.8CA-DIO
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: P4KE6.8CA
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | THT |
| Case | DO15 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 5.8V |
| Max. forward impulse current | 40A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6.8V |
| Leakage current | 1mA |