Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P4SMA6.8A-2
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: P4SMA6.8A
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | SMA |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 5.8V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 39A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6.8V |
| Leakage current | 1mA |