Diode: TVS
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
P4SMAJ24CA-AQ
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: P4SMAJ24CA-AQ
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | SMA |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 24V |
| Max. forward impulse current | 10.3A |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 26.7...29.6V |
| Leakage current | 5µA |