Diode: TVS; unidirectional
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P4SMAJ5.0A_R1_00001
Manufacturer: PanJit Semiconductor
Manufacturer code: P4SMAJ5.0A_R1_00001
Specification for Diode: TVS; unidirectional
| Mounting | SMD |
| Case | SMA |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 5V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 43.5A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6.4...7V |
| Leakage current | 800µA |