Diode: rectifying; THT; 50V; 6A; Ammo Pack; Ifsm: 300A; R6
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
P600A 6A05
Manufacturer: DC COMPONENTS
Manufacturer code: P600A 6A05
Specification for Diode: rectifying; THT; 50V; 6A; Ammo Pack; Ifsm: 300A; R6
| Mounting | THT |
| Case | R6 |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 50V |
| Max. forward impulse current | 300A |
| Load current | 6A |
| Max. forward voltage | 1.1V |
| Type of diode | rectifying |