Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P600J-E3/73-1
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: P600J-E3/73
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | P600 |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 6A |
| Max. forward impulse current | 400A |
| Load current | 22A |
| Max. forward voltage | 900mV |
| Reverse recovery time | 2.5µs |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 5µA |