Diode: rectifying; THT; 1.2kV; 6A; Ifsm: 400A; R6; Ufmax: 1V; Ir: 5uA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P600S-LGE
Manufacturer: LUGUANG ELECTRONIC
Manufacturer code: P600S
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 1.2kV; 6A; Ifsm: 400A; R6; Ufmax: 1V; Ir: 5uA
| Mounting | THT |
| Case | R6 |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. forward impulse current | 400A |
| Load current | 6A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 5µA |