Diode: rectifying; THT; 1.4kV; 6A; tape; Ifsm: 400A; R6; Ufmax: 1V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P600U-1
Manufacturer: LUGUANG ELECTRONIC
Manufacturer code: P600U
Specification for Diode: rectifying; THT; 1.4kV; 6A; tape; Ifsm: 400A; R6; Ufmax: 1V
| Mounting | THT |
| Case | R6 |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.4kV |
| Max. forward impulse current | 400A |
| Load current | 6A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Type of diode | rectifying |