Switch: rotary; Pos: 16; 1uA/20mVDC; -25÷85°C; Mounting: THT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P60ATHR103VH
Manufacturer: PTR HARTMANN
Manufacturer code: P60ATHR103V
Specification for Switch: rotary; Pos: 16; 1uA/20mVDC; -25÷85°C; Mounting: THT
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | encoding switch |
| Switches features | without knob |
| Number of positions | 16 |
| Leads | for PCB, straight |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body dimensions | 10x10x6mm |
| Stable positions number | 16 |
| Kind of encoding switch | HEX/BCD |