Diode: TVS; 600W; 15V; 28A; bidirectional; ±5%; DO15; Ammo Pack
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P6KE15CA-ST
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: P6KE15CA
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 600W; 15V; 28A; bidirectional; ±5%; DO15; Ammo Pack
| Mounting | THT |
| Case | DO15 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 12.8V |
| Max. forward impulse current | 28A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 15V |
| Leakage current | 500nA |