Diode: TVS; 600W; 350V; 1.3A; bidirectional; ±5%; DO15; bulk
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P6KE350CA-B
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: P6KE350CA-B
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 600W; 350V; 1.3A; bidirectional; ±5%; DO15; bulk
| Mounting | THT |
| Case | DO15 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 300V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 1.3A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 350V |
| Leakage current | 1µA |