Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P6SMA480A
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: P6SMA480A
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | SMA |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 408V |
| Max. forward impulse current | 910mA |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 480V |
| Leakage current | 5µA |