Diode: TVS; 600W; 171V; 2.4A; bidirectional; SMB; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P6SMB180CA-E3/52
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: P6SMB180CA-E3/52
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 600W; 171V; 2.4A; bidirectional; SMB; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 154V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Technology | TransZorb® |
| Max. forward impulse current | 2.4A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 180V |
| Leakage current | 1µA |