Diode: transil
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P6SMB18A
Manufacturer: BOURNS
Manufacturer code: P6SMB18A
Product downloads
Specification for Diode: transil
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 15.3V |
| Max. forward impulse current | 24.2A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 17.1...18.9V |
| Leakage current | 1µA |