Diode: TVS; 600W; 6.8V; 60A; unidirectional; ±5%; SMB; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P6SMB6.8A-4
Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: P6SMB6.8A
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 600W; 6.8V; 60A; unidirectional; ±5%; SMB; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 5.8V |
| Max. forward impulse current | 60A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6.8V |
| Leakage current | 2mA |