Diode: TVS; 600W; 600V; 1A; bidirectional; ±5%; DO214AA; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P6SMB600CA
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: P6SMB600CA
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 600W; 600V; 1A; bidirectional; ±5%; DO214AA; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AA |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 512V |
| Max. forward impulse current | 1A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 600V |
| Leakage current | 1µA |