Diode: TVS; 600W; 144÷160V; 2.9A; bidirectional; ±5%; SMB; reel,tape
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
P6SMBJ130CA
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: P6SMBJ130CA
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 600W; 144÷160V; 2.9A; bidirectional; ±5%; SMB; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 130V |
| Max. forward impulse current | 2.9A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 144...160V |
| Leakage current | 5µA |