Diode: TVS
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
P6SMBJ13A-AQ
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: P6SMBJ13A-AQ
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 13V |
| Max. forward impulse current | 27.9A |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 14.4...16V |
| Leakage current | 5µA |