Diode: TVS; bidirectional; SMB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P6SMBJ15CA_R1_00001
Manufacturer: PanJit Semiconductor
Manufacturer code: P6SMBJ15CA_R1_00001
Specification for Diode: TVS; bidirectional; SMB
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 15V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 24A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 16.7...18.5V |
| Leakage current | 1µA |