Diode: TVS; 600W; 18.9÷21V; 21.7A; unidirectional; ±5%; SMB
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
P6SMBJ17A
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: P6SMBJ17A
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 600W; 18.9÷21V; 21.7A; unidirectional; ±5%; SMB
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 17V |
| Max. forward impulse current | 21.7A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 18.9...21V |
| Leakage current | 5µA |