Diode: TVS
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
P6SMBJ24CA-AQ
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: P6SMBJ24CA-AQ
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 24V |
| Max. forward impulse current | 15.4A |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 26.7...29.6V |
| Leakage current | 5µA |