Diode: TVS; bidirectional
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P6SMBJ40CA_R2_00001
Manufacturer: PanJit Semiconductor
Manufacturer code: P6SMBJ40CA_R2_00001
Specification for Diode: TVS; bidirectional
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 9.3A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 44.4...49.1V |
| Leakage current | 1µA |