Diode: TVS; unidirectional; SMB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P6SMBJ5.0A_R1_00001
Manufacturer: PanJit Semiconductor
Manufacturer code: P6SMBJ5.0A_R1_00001
Specification for Diode: TVS; unidirectional; SMB
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 5V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 65.2A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6.4...7.07V |
| Leakage current | 800µA |