Diode: TVS; 600W; 7.8÷8.7V; 50A; bidirectional; ±5%; SMB; reel,tape
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
P6SMBJ7.0CA
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: P6SMBJ7.0CA
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 600W; 7.8÷8.7V; 50A; bidirectional; ±5%; SMB; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 7V |
| Max. forward impulse current | 50A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 7.8...8.7V |
| Leakage current | 200µA |