Tape: fixing; W: 12mm; L: 5m; Thk: 0.8mm; double-sided; max.75°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
PA1205
Manufacturer: HPX
Manufacturer code: PA1205
Product downloads
Specification for Tape: fixing; W: 12mm; L: 5m; Thk: 0.8mm; double-sided; max.75°C
| Operating temperature | max. 75°C |
| Colour | half-transparent |
| Version | double-sided |
| Width | 12mm |
| Length | 5m |
| Thickness | 800µm |
| Tape application | fixing |
| Type of tape | fixing |
| Tape material | polyester foil |
| Kind of adhesive | synthetic rubber |
| Tape features | good adhesion to uneven surfaces, high mechanical strength |
| Adhesive strength | 2.2N/mm |