Sensor: photoelectric
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
PA12B2T20NO
Manufacturer: CARLO GAVAZZI
Manufacturer code: PA12B2T20NO
Product downloads
Specification for Sensor: photoelectric
| Supply voltage | 10...30V DC |
| Max. operating current | 100mA |
| Operating temperature | -25...50°C |
| IP rating | IP67 |
| Body material | stainless steel |
| Range | 0...20m |
| Output configuration | NPN / NO |
| Type of sensor | photoelectric |
| Switch housing | M12 |
| Operation mode | transmitter-receiver |
| Switching frequency max | 30Hz |
| Operation modes | DARK-ON, LIGHT-ON |