Switch: push-button; Pos: 2; SPST; 16A/250VAC; Rcont max: 20mΩ; PA4
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3200.0
Product code:
PA414CZ08Z0800
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: PA414CZ08Z0800
Specification for Switch: push-button; Pos: 2; SPST; 16A/250VAC; Rcont max: 20mΩ; PA4
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...65°C |
| Type of switch | push-button |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Mounting hole diameter | 19x13mm |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SPST |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |