Product code: PC20BU-4K7-LIN
Manufacturer: OMEG
Manufacturer code: PC20BU-4K7-LIN
Product downloads
Specification for Potentiometer: shaft; single turn; 4.7kΩ; ±20%; 0.4W; linear; 6mm
Mounting THT
Power 400mW
Resistance 4.7kΩ
Tolerance ±20%
Terminal pitch 5.08mm
Height 10mm
Body dimensions Ø20x10mm
Max. operating voltage 500V DC
Diameter 20mm
Shaft length 43mm
Shaft diameter 6mm
Shaft surface smooth
Thread length 7mm
L shaft length 50mm