Relay: solid state; SPST-NO; Icntrl max: 6.6mA; 1A; max.280VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
PD2401X2
Manufacturer: IXYS
Manufacturer code: PD2401X2
Product downloads
Specification for Relay: solid state; SPST-NO; Icntrl max: 6.6mA; 1A; max.280VAC
| Mounting | THT |
| Case | DIP16 |
| Max. operating current | 1A |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Turn-on time | 10ms |
| Switched voltage | max. 280V AC |
| Turn-off time | 10ms |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |
| Control current max. | 6.6mA |