Product code: PDZ3.9BGWX
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: PDZ3.9BGWX
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.365W; 3.9V; SMD; reel,tape; SOD123; single diode
Mounting SMD
Case SOD123
Tolerance ±2%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Max. load current 200mA
Max. forward voltage 900mV
Power dissipation 0.365W
Type of diode Zener
Zener voltage 3.9V