Timer; 0,1s÷10days; triac; 250VAC/1A; 12VAC; 12VDC; DIN; -20÷55°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
PIR6WT-1Z-12VAC/DC-T
Manufacturer: RELPOL
Manufacturer code: PIR6WT-1Z-12VAC/DC-T
Product downloads
Specification for Timer; 0,1s÷10days; triac; 250VAC/1A; 12VAC; 12VDC; DIN; -20÷55°C
| Mounting | DIN |
| Supply voltage | 12V AC, 12V DC |
| Operating temperature | -20...55°C |
| IP rating | IP20 |
| Number of pins | 5 |
| Type of module | timer |
| Body dimensions | 98.5x6.2x85.5mm |
| Kind of output | triac |
| Electrical connection | screw terminals |
| Counting range | 0,1s...10days |
| Counter operation modes | delayed switching on, ON and OFF delay, ON for the set interval, symmetrical cyclical operation pause first, symmetrical cyclical operation pulse first, with the control contact S |
| Timers features | DIP-SWITCH for operation mode selection, operation status indication - LED diodes, removable electromagnetic relay |
| number of operation modes | 9 |
| Output 1 electrical parameters | 250V AC/1A |