Toggle; Pos: 5; 0.01A/5VDC; SMD; none; 11.3x9.3x2.55mm; Pitch: 1.5mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
PLSJ 1
Manufacturer: KNITTER-SWITCH
Manufacturer code: PLSJ 1
Product downloads
Specification for Toggle; Pos: 5; 0.01A/5VDC; SMD; none; 11.3x9.3x2.55mm; Pitch: 1.5mm
| Mounting | SMD |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | soldering pads |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 1.5mm |
| Body colour | brown |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Illumination | none |
| DC contacts rating @R | 0.01A / 5V DC |
| Stable positions number | 1 |