Relay: solid state; Ucntrl: 90÷280VDC; Ucntrl: 90÷280VAC; 50A; IP20
Multiples:
190.0
Minimum quantity:
190.0
Product code:
PM2260A50VJH
Manufacturer: SENSATA / CRYDOM
Manufacturer code: PM2260A50VJH
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 90÷280VDC; Ucntrl: 90÷280VAC; 50A; IP20
| Mounting | on panel |
| Max. operating current | 50A |
| Operating temperature | -20...60°C |
| IP rating | IP20 |
| Protection | anti-overvoltage |
| Switched voltage | 48...600V AC |
| Indication | LED |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |