Product code: PMEG10020ELRX
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: PMEG10020ELRX
  • Mounting
  • Case
  • Case
  • Kind of package
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. forward impulse current
  • Load current
  • Max. forward voltage
  • Type of diode
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 100V; 2.8A; Ufmax: 0.77V; SOD123W
Mounting SMD
Case SOD123W, CFP3
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Max. forward impulse current 50A
Load current 2A
Max. forward voltage 770mV