Product code: POT2218P-50K
Manufacturer: SR PASSIVES
Manufacturer code: POT2218P-50K
  • Power
  • Resistance
  • Operating temperature
  • Tolerance
  • Fastening thread
  • Height
  • Body dimensions
  • Diameter
  • Mechanical durability
  • Min. insulation resistance
  • Shaft length
  • Shaft diameter
  • Shaft surface
  • Kind of potentiometer
  • Number of electrical turns
  • Type of potentiometer
  • Track material
  • Characteristics
  • Potentiometer features
  • Shaft material
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Potentiometer: shaft; multiturn; 50kΩ; 2W; ±5%; 6.35mm; linear
Power 2W
Resistance 50kΩ
Operating temperature -55...125°C
Tolerance ±5%
Fastening thread M9x0,75
Height 18mm
Body dimensions Ø22x18mm
Diameter 22mm
Mechanical durability 250000cycles
Min. insulation resistance 1GΩ
Shaft length 13mm
Shaft diameter 6.35mm