Fuse: fuse; ultra rapid; 1.25kA; 690VAC; 500VDC; 73,5x73,5x50,2mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
PSR033DL1250X
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: PSR033DL1250X
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; ultra rapid; 1.25kA; 690VAC; 500VDC; 73,5x73,5x50,2mm
| Operating temperature | -55...125°C |
| Kind of fuse | ceramic, industrial |
| Power dissipation | 145W |
| Current rating | 1.25kA |
| Rated voltage | 500V DC, 690V AC |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | ultra rapid |
| Fuses application | semiconductors protection |
| Breaking capacity | 200kA |