Microswitch TACT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
PTS645SK70SMTR92LFS
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: PTS645SK70SMTR92LFS
Product downloads
Specification for Microswitch TACT
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -20...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Body dimensions | 6x6x3.75mm |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Quantity in package | 700pcs. |
| Min. insulation resistance | 100GΩ |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.6N |
| Button shape | round |
| Button height | 7mm |