Microswitch TACT
Multiples:
9500.0
Minimum quantity:
9500.0
Product code:
PTS830GM140 SMTR LFS-1
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: PTS830GM140 SMTR LFS
Product downloads
Specification for Microswitch TACT
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | reel |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Body dimensions | 3.05x2.6x1mm |
| Quantity in package | 9500pcs. |
| Electrical life | 500000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.6N |
| Button shape | round |
| Button height | 1.4mm |