Relay: solid state
Multiples:
50.0
Minimum quantity:
50.0
Product code:
PVAZ172NSPBF-1
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: PVAZ172NSPBF
Specification for Relay: solid state
| Mounting | SMT |
| Case | SMD8 |
| Max. operating current | 1A |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Insulation voltage | 4kV |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Type of relay | solid state |
| Control current max. | 25mA |