Relay: solid state
Multiples:
50.0
Minimum quantity:
50.0
Product code:
PVT412PBF-1
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: PVT412PBF
Specification for Relay: solid state
| Mounting | THT |
| Case | DIP6 |
| Max. operating current | 140mA |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | for PCB |
| Turn-on time | 2ms |
| Insulation voltage | 4kV |
| Kind of output | MOSFET |
| Turn-off time | 500µs |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Type of relay | solid state |
| Control current max. | 25mA |