Product code: PXC-M10-24WS05
Manufacturer: TDK-LAMBDA
Manufacturer code: PXC-M10-24WS05
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 9÷36V; Uout: 5VDC; Iout: 2A; DIP24; 14g
Output current 2A
Mounting THT
Case DIP24
Power 10W
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Body dimensions 31.8x20.3x10.2mm
Output voltage 5V DC
Input voltage 9...36V DC
Efficiency 86.5%