Product code: PXC-M10-24WS24
Manufacturer: TDK-LAMBDA
Manufacturer code: PXC-M10-24WS24
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 9÷36V; Uout: 24VDC; Iout: 416mA; DIP24
Output current 416mA
Mounting THT
Case DIP24
Power 10W
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Body dimensions 31.8x20.3x10.2mm
Output voltage 24V DC
Input voltage 9...36V DC
Efficiency 89%