M12
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
4.0
Product code:
PXMBNI12FPM17AFLM16001
Manufacturer: BULGIN
Manufacturer code: PXMBNI12FPM17AFLM16001
Product downloads
Specification for M12
| IP rating | IP67 |
| Connector | plug |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | rear side nut |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | M12 |
| Number of pins | 17 |
| Body material | metal |
| Cable length | 100mm |
| Current rating | 1.5A |
| Rated voltage | 30V |
| Locking system | threaded joint |
| Connector variant | unshielded |
| Spatial orientation | straight |