Connector: M12
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
PXPLCP12SMF05APC
Manufacturer: BULGIN
Manufacturer code: PXPLCP12SMF05APC
Product downloads
Specification for Connector: M12
| Operating temperature | -25...80°C |
| IP rating | IP67 |
| Connector | socket |
| Kind of connector | female |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | M12 |
| Number of pins | 5 |
| Contact material | brass |
| Body material | LCP |
| Current rating | 4A |
| Rated voltage | 60V |
| Locking system | threaded joint |
| Connector variant | unshielded |
| Spatial orientation | straight |