ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 10A/250VAC; red; neon lamp 250V; 50mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
R13-69B-01-BR
Manufacturer: SCI
Manufacturer code: R13-69B-01-BR
Product downloads
Specification for ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 10A/250VAC; red; neon lamp 250V; 50mΩ
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Mounting hole diameter | 30.8x22.2mm |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 22x30x16mm |
| Backlight colour | red |
| Illumination | neon lamp |
| Contacts configuration | DPST |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |
| Key button colour | red |